با شما تماس می گیریم...


مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

حساسیت های پوستی
5 مارس 2019 بدون نظر 259 بازدید

حساسیت های پوستی

[تعداد: 1   میانگین:  4/5]

همه روزه میلیون ها نفر از سرتاسر دنیا تحت تاثیر حساسیت پوستی قرار می گیرند. زمانی که سیستم ایمنی بدن به یک آلرژن (عامل حساسیت زا) واکنش نشان می دهد، حساسیت پوستی ایجاد می شود. گاهی اوقات هم سیستم ایمنی بدن به اشتباه یک ماده و حتی قسمتی از بدن را به عنوان یک آلرژن شناسایی می کند و موجب بروز واکنش های پوستی می شود. با اینکه بیشتر حساسیت ها و واکنش های پوستی کم خطر هستند اما به هر حال می توانند روی کیفیت زندگی تاثیر گذار باشند. احساس خارش، پوسته پوسته شدن پوست، ظاهر شدن دانه های قرمز رنگ و التهابی، تورم و قرمزی از شایع ترین نشانه های حساسیت پوستی است. برخی از این حساسیت ها اتفاقی هستند و برخی دیگر ممکن است نشانه مشکلات جدی در بدن باشند.

انواع حساسیت های پوستی

درماتیت تماسی: کسانی که پس از پوشیدن حلقه یا ساعت جدید، رنگ کردن مو و … که معمولا پوست اکثر مردم واکنشی خاصی نشان نمی دهد، پوستشان دچار قرمزی، سوزش، راش و مواردی از این قبیل می شود، مبتلا به درماتیت تماسی هستند. گرده ی گل ها و حتی نور خورشید هم سبب ایجاد درماتیت تماسی می شوند.
کهیر: تاول ها و برآمدگی های قرمز خارش داری که به دلیل واکنش آلرژیک بدن روی پوست ظاهر می شوند. خوردن مواد غذایی مانند آجیل ها، شکلات، گوجه فرنگی، تخم مرغ و … و برخی داروها می تواند موجب کهیر شود.

اگزما نوعی از بیماری های پوستی

اگزما: این نوع حساسیت پوستی که درماتیت آتوپیک هم گفته می شود، نوعی بیماری مزمن پوست است که منجر به خشک و حساس شدن پوست می شود. معمولا اگزما از دوران کودکی آغاز می شود و در واقع تا حدودی زمینه ی ارثی در بروز آن نقش دارد.

حساسیت پوستی چیست

حساسیت پوستی چیست

درمان حساسیت پوستی

برای اینکه از بروز حساسیت پوستی پیش گیری کنید، ابتدا باید بفهمید که دقیقا به چه موادی حساسیت دارید و آن ها دوری کنید. پزشک می تواند در تشخیص مواد حساسیت زا به شما کمک کند. بیشتر  به صورت خود به خوی برطرف می شوند اما برای اینکه علائم اذیت کنند ی آن ها را کمتر کنید می توانید لباس های آزاد بپوشید، کمپرس سرد روی محل مورد نظر بگذارید و یا یک دوش خنک بگیرید. استعمال موضعی لوسیون کالامین و یا کرم هیدروکورتیزون هم به تسکین پوست کمک می کند. توجه نمایید مواردی نادری وجود دارد که حساسیت پوستی منجر به واکنش های آلرژیک خطرناکی می شود که می تواند جان بیمار را تهدید کند. خس خس سینه، تنگی نفس و تنفس سخت از نشانه های این نوع واکنش های آلرژیک هستند که بایستی جدی گرفته شوند و سریعا به پزشک مراجعه نمود.

منبع : کلینیک تخصصی جوانسازی پوست آریا ایران نوین
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *