با شما تماس می گیریم...


مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

حساسیت پوستی کودکان چیست
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ بدون نظر 76 بازدید

حساسیت پوستی کودکان

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

حساسیت های پوستی شایع ترین حساسیتی است که کودکان کم سن و سال دچار آن می شوند. اگزما، راش یا درماتیت تماسی، کهیر و تورم از جمله مهمترین انواع حساسیت پوستی کودکان می باشند. حدود ۱۰ درصد کودکان دنیا دچار اگزما هستند. اگزما نوعی بیماری پوستی التهابی است که در آن راش های قرمز و خارش ایجاد می شود. درماتیت تماسی هم به وضعیتی گفته می شود که کودک پس از تماس با مواد حساسیت زا بلافاصله دچار علائم پوستی مثل راش می شود. کهیرها هم لکه های پوستی صورتی یا قرمز نسبتا برآمده ای می باشند که با اندازه های مختلفی روی پوست ایجاد می شوند که معمولا با خاش همراه اند.

علل اصلی حساسیت پوستی کودکان

کودکان پوست ظریف و حساس تری نسبت به بزرگترها دارند و به همین دلیل هم حساسیت های پوستی در کودکان بیشتر ایجاد می شود. حساسیت های پوستی هم مانند سایر حساسیت ها زمانی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی بدن به ماده با عامل حساسیت زا واکنش نشان دهد. مواردی مانند عطر ها و رایحه ها، مواد شوینده، گرد و غبار، پوشک، شوره یا موی حیوانات خانگی، تب و گرما، سایش، خوردن برخی مواد غذایی یا داروها می توانند موجب برانگیخته شدن سیستم ایمنی بدن کودکان و بروز حساسیت پوستی در آن ها شوند. علت حساسیت اگزمایی معمولا حساسیت غذایی و یا حساسیت به آلاینده هاست، گاهی هم علت مشخصی ندارد. درماتیت تماسی هم معمولا بلافاصله بعد از تماس کودک با عامل حساسیت زا ایجاد می شود. کهیر ها هم در اثر حساسیت غذایی و دارویی، حساسیت به حیوانات، گرده ها و یا نیش و گزش حشرات ایجاد می شود.

حساسیت پوستی کودکان

حساسیت پوستی کودکان

درمان قطعی حساسیت پوستی کودکان

حساسیت پوستی کودکان درمان قطعی ندارند و همه ی روش های ارائه شده برای حساسیت های پوستی در واقع این بیماری را کنترل و از شدت یافت علائم آن جلوگیری می کنند. به هر حال اغلب حساسیت های پوستی دوره ی کوتاهی دارند و خیلی زود برطرف می شوند که در این صورت با انجام یک سری اقدامات مثل دور کردن ماده ی حساسیت زا از کودک، جلوگیری از خارانده شدن پوست توسط کودک، پوشاندن لباس آزاد به کودک و یا مصرف داروهای ضد حساسیت علائم حساسیت پوستی کودک را سریع تر برطرف نمود. اما مواردی وجود دارد که حساسیت مزمن می شود. اگزما و کهیر از جمله حساسیت هایی هستند که ممکن است به صورت مزمن در بیایند که دراین صورت بایستی مراقبت های برنامه ریزی شده ای برای کنترل بیماری انجام گیرد. گاهی اوقات حساسیت های پوستی مزمن کودک با افزایش سن او برطرف می شوند.

منبع : کلینیک تخصصی جوانسازی پوست آریا ایران نوین
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *