با شما تماس می گیریم...


  مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

  درمان حساسیت پوست
  19 مارس 2019 بدون نظر 583 بازدید

  درمان حساسیت پوست

  برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
  [کل: 1 میانگین: 5]

  حساسیت های پوستی یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند که افراد زیادی به آن دچار می شوند. این عارضه با علائمی مثل قرمزی پوست، خارش، تورم و … تظاهر می یابد. حساسیت پوستی انواع مختلفی دارد و در اغلب آن ها خطر جانی مهمی بیمار را تهدید نمی کند و بدون درمان خاصی پس از مدتی حدود یک الی دو هفته برطرف می شوند. اما به هر حال علائم تظاهر یافته ی آن نظیر خارش و سوزش اذیت کننده هستند و می توانند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهند و لازم است که به درمان حساسیت پوست و سرعت بخشیدن به روند بهبودی اقدام نمود. موارد نادری هم وجود دارد که واکنش بدن به عوامل حساسیت زا از علائم پوستی فراتر می رود و فرد دچار مشکلات جدی نظیر شوک آنافیلاکسی می شود که در این مورد انجام اقدامات درمانی فوری و ضروری است.

  بهترین درمان حساسیت پوست

  اولین توصیه برای مقابله با حساسیت های پوستی این است که تا حد امکان از عوامل حساسیت زا دوری نمود. اما به هر حال گاهی اوقات فرد نمی داند که دقیقا به چه موادی حساسیت دارد و در مواردی هم به ناچار تحت شرایطی در تماس با ماده حساسیت زا قرار می گیرد. هنگامی که علائم حساسیت پوست بر روی پوست ظاهر می شوند، برای اینکه پوست دچار تحریکات بیشتری نشود بهتر است فرد بیمار لباس های آزاد بپوشد و تا جایی که می تواند از خاراندن پوست خود خودداری کند. استفاده از کمپرس سرد و یا یک دوش خنک هم می تواند به تسکین پوست کمک کند. داروهای موضعی ضد خارش نظیر کرم هیدروکورتیزون و یا لوسیون کالامین اثربخشی خوبی برای برطرف کردن خارش پوست دارند.

  درمان حساسیت پوست

  درمان حساسیت پوست

  روش های درمان حساسیت پوست

  برای درمان حساسیت پوست یک سری توصیه های کلی همانند موارد ذکر شده در بالا وجود دارد که در مورد اغلب حساسیت های پوستی موثر هستند. اما با توجه به اینکه حساسیت ها انواع مختلفی دارند، بسته به شدت و نوع آن ها گاهی اوقات لازم است داروها و یا روش های درمانی خاصی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال در مورد اگزما یا درماتیت آتوپیک که نوعی حساسیت پوستی با زمینه ی ارثی است،

  بهترین راه برای درمان حساسیت پوستی

  موثر ترین راه برای درمان آن استفاده از مرطوب کننده ها و پماد های موضعی استروئیدی کاهش دهنده ی التهاب است. گاهی اوقات هم پزشکان برای درمان حساسیت های پوستی داروهای خوراکی و یا آمپول های آنتی هیستامین نظیر هیدروکسیزین،سیتریزین و … را تجویز می کنند تا با آرام کردن سیستم ایمنی بدن واکنش های پوستی کاهش یابند. برای مواردی هم که آنافیلاکسی رخ می دهد اصلی ترین درمان پزشکان تجویز اپی نفرین است.

  منبع : کلینیک تخصصی جوانسازی پوست آریا ایران نوین
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.