با شما تماس می گیریم...


  مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

  ریزش موها در شیمی درمانی
  12 فوریه 2019 بدون نظر 363 بازدید

  ریزش مو در شیمی درمانی

  برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
  [کل: 2 میانگین: 4.5]

  یکی از استرس زا ترین عوارض جانبی شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان، ریزش مو است. خانم ها در مقایسه با آقایان در مورد ریزش مو پس از شیمی درمانی نگرانی های بیشتری دارند و متاسفانه ریزش مو در شیمی درمانی سرطان سینه که یکی از انواع سرطان های رایج در میان خانم ها است، بسیار ییشتر دیده می شود. ریزش مو پس از پروسه ی شیمی درمانی نشان دهنده ی قوی یا ضعیف بودن داروهای شیمی درمانی نیست و بستگی به مواردی از قبیل نوع سرطان، نحوه ی واکنش بدن افراد به داروهای شیمی درمانی دارد.

  علت اصلی ریزش مو در شیمی درمانی

  هدف از شیمی درمانی از بین بردن سلول های سرطانی به نحوی است که به دیگر سلول های بدن آسیبی وارد نشود. اما گاهی اوقات بعضی از سلول های بدن مانند سلول های موجود در فولیکول های مو که قدرت تکثیر بالایی دارند، داروهای شیمی درمانی را جذب می کنند. جذب دارو شیمی درمانی توسط سلول های فولیکول مو موجب ضعیف شدن و از کار افتادن فولیکول و درنتیجه ریزش مو می شود. از آن جایی که به طور معمول بیش از ۸۰ درصد موهای سر در فاز رشد هستند و فعالیت بالایی دارند، ریزش موی ناشی از شیمی درمانی هم می تواند خیلی وسیع باشد.

  الگوی ریزش مو چیست

  البته به طور کلی شدت و الگوی این ریزش مو را نمی توان پیش بینی نمود. ریزش مو سر عارضه ی بسیار شایع تری نسبت به ریزش مو سایر نواحی بدن است ولی برخی مواقع موهای دیگر نواحی هم ریخته می شوند.

  ریزش مو در شیمی درمانی

  جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی

  با وجود اینکه روش های شیمی درمانی پیشرفت زیادی نموده و عوارض جانبی شیمی درمانی تا حدودی کمتر شده اند اما هنوز روشی که بتواند از ریزش مو در این بیماری را به صورت قطعی جلوگیری کند، وجود ندارد. البته به صورت تجربی و بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، خنک نگه داشتن پوست سر و کاهش سرعت جریان خون در پوست سر می تواند باعث کاهش جذب داروهای شیمی درمانی توسط فولیکول های مو شود و از ریزش مو بعد از شیمی درمانی جلوگیری نموده و یا اینکه شدت آن را کمتر کند. در حال حاضر کلاه های مخصوصی برای خنک نگه داشتن پوست سر ساخته شده اند که استفاده از آن ها برای خانم های تحت شیمی درمانی سرطان سینه موفقیت آمیز بوده است. درون این کلاه ها ماده ای ژله مانند در جریان است که با کمک دستگاه خنک کننده دمای آن کنترل می شود.

  منبع : کلینیک تخصصی کاشت موی طبیعی  آریا ایران نوین

  به اشتراک بگذارید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.