با شما تماس می گیریم...


  مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

  نگهداری از پوست گرافت شده
  20 اکتبر 2018 بدون نظر 1333 بازدید

  نگهداری از پوست گرافت شده

  برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
  [کل: 3 میانگین: 3.3]

  هنگامی که یک عمل جراحی انجام می شود به منظور دستیابی به نتایج موفقیت آمیز از عمل لازم است تا فرد با مراقبت های لازم که توسط پزشک معالج ارائه می شود ، درصد موفقیت عمل را افزایش دهد ، در همین راستا در این مقاله ، نگهداری از پوست گرافت شده مورد بررسی قرار گرفته شده است .

  گرافت پوست

  به عمل پیوند پوست که به منظور ترمیم پوست آسیب دیده انجام می شود ، گرافت پوست گفته می شود ، این عمل بسیار تخصصی با هدف بهبود وضعیت ظاهری پوست در پوستی که دچار سوختگی ، آتش سوزی ، جراحی پلاستیک بدن ، سرطان پوست و … شده است ، با تکنیک خاصی انجام می شود .

  تکنیک عمل گرافت پوست

  عمل گرافت پوست تحت بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود ، به منظور برداشت مقدار لازم پوست از محل اهدایی ، بعد از ضد عفونی کردن پوست ، با ابزاری مخصوص، ضخامت مورد نیاز از پوست محل دهنده برداشته می شود ، چنانچه پس از برداشت ،بین وسعت پوست اهدایی و ناحیه گیرنده،تناسبی وجود نداشته باشد با ابزار خاصی شکاف های موازی روی پوست ایجاد خواهد شد تا وسعت آن به میزان لازم برسد ، سپس پوست به محل گیرنده که کاملاً تمیز شده است و آماده پیوند می باشد ، منتقل می گردد و با استفاده از بخیه ، چسب مخصوص یا منگنه پوست در محل خود ثابت خواهد شد و باید منتظر پیوند مناسب پوست با بدن بود .

  مراقبت از پوست گرافت شده

  نگهداری از پوست گرافت شده

  نکات نگهداری از پوست گرافت شده

  ● باید محل پیوند پوست تا حد امکان بی حرکت باقی بماند زیرا حرکت و فشار زیاد باعث پاره شدن اتصالات جدید مویرگی می شود .
  ● پس از اجازه ی پزشک معالج جهت راه رفتن ، بیمار باید برای مقابله با فشار وریدی از جوراب های الاستیکی مخصوص استفاده کند .
  ● باید به صورت روزانه پانسمان مورد بررسی قرار گیرد تا درصورت ترشح غیر طبیعی یا عکس العمل التهابی در حاشیه زخم که نشان دهنده عفونت می باشد ، به پزشک مراجعه گردد .
  ● در صورت ترمیم گرافت پوست می توان به حمام رفت و باید محل زخم را به آرامی با آب و صابون بچه شست و شو داد .
  ● پس از بهبودی کامل گرافت پوست ، پانسمان باز می گردد و با تجویز پزشک از پماد ویتامین A یا A+D باید استفاده شود .
  ● نباید گرافت پوستی در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد لذا دد مورد پیوند پوست در ناحیه صورت باید از کرم ضد آفتاب استفاده شود .

  ● از ایجاد هر گونه ضربه و خارش در ناحیه گرافت باید خودداری کرد .
  ● از لباسهای نخی و گشاد جهت پوشش استفاده نماید و از قرارگرفتن در محلهای شلوغ و پر گرد و غبار خودداری نماید و از محل گرم و مرطوب دور باشید .
  ● رژیم غذایی فرد باید شامل مواد پروتئینی مثل گوشت و مرغ و ماهی و ویتامین ها مثل سبزیجات و میوه تازه و مایعات فراوان باشد .
  ● خوردن غذاهای محرک مثل بادمجان ، گوجه فرنگی ، سیر ، فلفل ، سوسیس و کالباس ممنوع است .
  ● باید بهداشت فردی به طور کامل رعایت گردد ، مخصوصا شستشوی کلی دست ها و قسمتهای سالم بدن باید مرتب نظافت گردند .

  منبع : مرکز تخصصی جوانسازی پوست آریا ایران نوین
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.