با شما تماس می گیریم...


مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

پیوند پوست
۲۳ مهر ۱۳۹۷ بدون نظر 209 بازدید

پیوند پوست

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

پوست یکی از بافت های مهم و حساس و بزرگترین بافت پوششی بدن نیز می باشد و گاهی صدمات وارد شده به آن با ترمیم و تقویت جبران ناپذیر می باشند، در موارد بسیار زیادی مانند مشکلات مادرزادی، سوختگی های شدید ، زخم های قدیمی و آسیب های ناشی از تصادفات پوست به گونه ای آسیب می بیند که هیچ روش درمانی در مورد برگشت بافت آن موثر نخواهد بود و تنها روش درمانی در این گونه مواقع پیوند پوست یا همان گرافت پوستی خواهد بود.

پیوند پوستی

پیوند پوستی یا همان گرافت پوستی به جراحی گفته می شود که در آن جهت رفع آسیب های جبران ناپذیر به پوست یک لایه از پوست نواحی مختلف بدن به ناحیه ای که دچار آسیب شده است پیوند زده می شود و در این پیوند جهت موفقیت آمیز بودن پیوند و بهبودی سریع علاوه بر پوست عضلات، اعصاب پوست و بافت های پیوندها نیز به همراه پوست برداشته می شود و به محل جدید پیوند زده خواهد شد.

نواحی مناسب بدن جهت پیوند پوست

در پیوند پوستی جهت رفع جای سوختگی پوست پیوندی معمولا از ناحیه کمر انتخاب می شود اما به طور کلی در پیوند پوستی مناسب ترین قسمت اهدا کننده بدن ران و ساق پا می باشد و دست ، کف پا، بازوها ، باسن و شکم در اولویت های بدی اهدا قرار دارند ، در این عمل محل اهدا کننده باید عاری از هر گونه میکروب و عفونت باشد و باید از نظر رنگ و ظاهر تطابق مناسبی با ناحیه گیرنده داشته باشد تا پس از پیوند رنگ آن با سایر نقاط اطراف همخوانی داشته باشد.

پیوند پوست چیست

مراقبت های پس از این عمل

– پس از این عمل زیبایی بیمار باید تا چند هفته استراحت مطلق داشته باشد و از فعالیت های شدید پرهیز نماید.

. باید به طور روزانه محل پیوند با سرم های نمکی به روشی که پزشک آن را به بیمار آموزش می دهد شستشو داده شود-

– بیمار باید از ضربه وارد کردن به محل پیوند و خارش آن خودداری نماید و از لباس های نخی و گشاد جهت پوشش دهی پیوند به پوست خود استفاده کند.
– پس از  پیوند دادن پوست بیمار باید در رژیم غذایی خود مواد پروتئینی ، ماهی، انواع ویتامین ها ، سبزیجات و میوه های تازه و مایعات قرار دهد و از مصرف غذاهای پر چرب و فست فود خودداری کند.

منبع : مرکز تخصصی جوانسازی پوست آریا ایران نوین
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *